Komu pomagamy?
Jeżeli jesteś mieszkańcem Gminy Głuchów i znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej, z którą nie umiesz sobie poradzić przy wykorzystaniu własnych sił i środków, zgłoś się do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuchowie.
Do ośrodka pomocy społecznej możesz zgłosić się osobiście, telefonicznie lub pisemnie.
Zgłoszenia może również dokonać Twój przedstawiciel ustawowy lub inna osoba za Twoją zgodą.
Pomoc społeczna może być też udzielana z urzędu. Dokładnych informacji dotyczących świadczeń pomocy społecznej, zasad ich przyznawania oraz wysokości, udzieli Ci pracownik socjalny w ośrodku pomocy społecznej.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Głuchowie w ramach swojej działalności proponuje m.in.:
- pomoc socjalną,
- pomoc psychologiczną,
- pomoc prawną,
- pomoc finansową,
- pomoc rzeczową,
- udział w interwencjach,
- edukację,
- profilaktykę,
- monitorowanie spraw,
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.
Prowadząc postępowanie w sprawie przyznania świadczeń z pomocy społecznej pracownik socjalny kieruje się przede wszystkim dobrem osób korzystających z pomocy i ochroną ich dóbr osobistych.
Wywiad środowiskowy
Przyznanie świadczenia pomocy społecznej musi być poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu rodzinnego (środowiskowego) w Twoim miejscu zamieszkania lub w miejscu stałego czy czasowego pobytu. Dlatego też zgłosi się do Ciebie pracownik socjalny, który przeprowadzi z Tobą rozmowę, pozwalającą na dokonanie oceny Twojej sytuacji życiowej, występujących problemów i zakresu potrzeb. Pamiętaj, że wszelkie informacje jakie powierzysz pracownikowi socjalnemu podczas rozmów objęte są tajemnicą służbową.
O co będzie pytał pracownik socjalny?
W świetle ustawodawstwa dotyczącego pomocy społecznej rodzina - to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Dlatego też pracownik socjalny będzie pytał nie tylko o informacje odnośnie posiadanych źródeł dochodów, sytuacji zawodowej, zdrowotnej, rodzinnej, dotyczące Ciebie, ale też osób wspólnie z Tobą zamieszkujących i gospodarujących.
Jakie masz obowiązki?
Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej zobowiązane są do współdziałania z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Brak współdziałania z pracownikiem socjalnym, nieuzasadniona odmowa podjęcia pracy przez osobę bezrobotną, marnotrawstwo zasobów własnych lub przyznanych świadczeń mogą być podstawą do odmowy przyznania, ograniczenia lub wstrzymania świadczeń pomocy społecznej.